HABER 6  MART  2020

HAK-İŞ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Hak-İş 9. Uluslararası Kadın Emeği buluşmasına katıldık

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 9. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması, 6 Mart 2020 tarihinde “Duygusal Zekâdan Sosyal Zekâya: Sendikacı Kadın Liderler” temasıyla Ankara’da HAK-İŞ’li sendikacı kadın liderlerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Toplantıya, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Veysal Ateş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Dr. Osman Yıldız, Yunus Değirmenci, Mehmet Şahin, Hüseyin Öz, Genel Sekreter Yardımcıları Eda Güner, Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Hizmet-İş Sendikası Onursal Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, çok sayıda milletvekili ve bürokrat ile HAK-İŞ'e bağlı sendikaların genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ'e bağlı sendikaların kadın komite başkan ve üyeleri ile HAK-İŞ’li sendikacı kadın liderler ve üyeleri katıldı.

Sendikamızı temsilen toplantıya genel başkan yardımcımız Turgay Ulutürk,Kadın komite başkanımız Pınar Özcan, kadın komitesi başkan yardımcılarımız Canan İşbilen ile Zeynep Dal ve il sorumlularımız katıldı

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. HAK-İŞ Kadın Komitesinin bir yıllık faaliyetlerini anlatan film izlendi. İdlib şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için Kur-an’ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, konuşmasının başında İdlib’de vatan savunmasında şehit olan askerlerimiz başta olmak üzere bütün askerlerimize, polislerimize, korucularımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize, baş sağlığı dileğinde bulundu.

Arslan, hayatı ilmek ilmek dokuyan, işine, evine, sevdiklerine emek veren, emeğin kıymetini bilen onurlu bir yaşam için mücadele eden tüm kadınların, Dünya emekçi kadınlar gününü kutladı.

Emekçi kadınların, geleceğin erdemli sendikal inşaasında önemli rol ve katkılarının olacağına inancını dile getiren Arslan, “O’nun için buradayız, onun için birlikteyiz. Üzerinde yaşadığımız coğrafyaya can veren, emekleriyle dokuyan, alınteriyle bu bereketleri toprakları yoğuran ve bin yıl önce coğrafyamızı vatan haline getiren, duruş sahibi kadınların aydınlattığı yolda, Dünya Kadınlar Günü’nde birlikteyiz. Bugün tüm dünya emekçi kadınlarının, kendilerini ifade edebilecekleri, varlıklarını hissettirecekleri bir gündür” diye konuştu.

HAK-İŞ’in kadınları istatistiklere konu nesneler-objeler olarak değil, sendikal harekette etkin roller üstlenen değer sahibi bireyler olarak gördüklerini söyleyen Arslan, “Kadınlara HAK-İŞ ve bağlı sendikalarımızın çatısı altında faaliyet gösterecekleri zeminler açıyoruz. Yüzyılımızda giderek çözülmeye başlayan aile yapısının en önemli yapı taşı kadındır. Kadın aynı zamanda ailenin kurucusu ve koruyucu emekçisidir” dedi.

“Sendikacı Olun Lider Olun”Arslan, “Kadın çalışanları HAK-İŞ çatısı altında örgütlenmeye davet ettik. ‘Sendikalı Kadın, Güçlü Kadın’ dedik. Ayrıca sendikalı olan kadınlara da bir çağrı yaptık, ‘Sendikacı olun, lider olun’ dedik, onları cesaretlendirdik, fırsat verdik ve büyük bir gururla söyleyebilirim ki karşılığını da aldık. Şu anda sendikal karar alma mekanizmalarında 4 bine yakın sendikacı kadın liderlerimiz aktif olarak görev alıyor” dedi.

Konuşmasında sendikacı lider kadınlara seslenen Arslan, “HAK-İŞ mücadelemizin koca yürekli, sendikacı lider kadınları, sizlerle gurur duyuyorum. Size güveniyorum. Sizlerle birlikte HAK-İŞ’i ve sendikalarımızı hem nitelik olarak hem nicelik olarak daha da güçlendireceğiz. Yeni dönemde yeni hedeflere, yeni başarılara birlikte ulaşacağız” şeklinde seslendi.

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, HAK-İŞ’in her insanı kaynak olarak değil, bir değer olarak gördüğünü ve öz bilincine saygı duyduğunu belirterek, “HAK-İŞ, duygusal zekası yüksek kadınlarımızın örgütsel bütünlüğüne güç kattığına inanmaktadır” dedi.

Zengin, “HAK-İŞ, 2 bin sendikacı kadın lideri sendikal harekete kazandırmıştır. HAK-İŞ ve bağlı sendikalarımızın yönetim kurullarına ve teşkilatımıza, HAK-İŞ’li kadınlar adına teşekkür ediyorum” dedi.

HAK-İŞ’in 700 bin üyesinin 170 binini kadınların oluşturduğunu anlatan Zengin, “Her alanda olduğu gibi sendikal mücadeleye kadın elinin, emeğinin ve zerafetinin değmesi için çalışıyoruz. Bu anlayışımızı sürekli güncelleyerek üstün gayretle, 21 sendikamızla birlikte yeni hedeflere yürüyoruz” dedi.

HAK-İŞ Kadın Komitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kadın Çalışanları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle düzenlenen 3. Gençlik Farkında Proje Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

Proje Tema Fikri Yarışmasında birincilik ödülünü Ankara Hacı Bayram Üniversitesi’nden Fatma Nur Mutlu, ikincilik ödülünü Anadolu Üniversitesi’nden Nurullah Sönmez, üçüncülük ödülünü Gazi Üniversitesi’nden Fatma Büşra Hatipoğlu, mansiyon ödülünü ise Gizay Baş aldı. 

Ödül töreninin ardından programın ana teması olan “Duygusal Zekâdan Sosyal Zekâya: Sendikacı Kadın Liderler” konusunda Davranış Bilimleri Uzmanı Ceren Cebeci tarafından “Duygusal Zekâdan Sosyal Zekâya: Sendikacı Kadın Liderler” sunumu gerçekleştirildi. 

Toplantının öğleden sonraki bölümüne AK Parti Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda HAK-İŞ Kadın Komitesi Kurucu Başkanı Jülide Sarıeroğlu katılarak bir konuşma yaptı. Sarıeroğlu, HAK-İŞ Uluslararası Kadın Emeği Buluşması’nda kadın emekçilerle bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Uzun bir aradan sonra böyle bir aile ortamında, özel bir toplantıya katılıyorum. HAK-İŞ’in kadınlar günüyle ilgili anlamlı ve içerik olarak çok zengin çalışmalarını takdirle izliyoruz. Bu toplantılar hem arkadaşlarımızın birbiriyle kaynaşmasına vesile olmakta, hem de konuları daha derinlemesine tartışma imkanı oluşturabilecek güzel ve anlamlı toplantılar haline gelmektedir. Toplantıda gerçekten heyecanlandım ve duygulandım, Allah sizlerden razı olsun” diye konuştu.

Bir sonraki bölümde Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan moderatörlüğünde “Toplumsal Değerler, Çalışma Hayatı, Sosyal Politikalar Ekseninde Kadın” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde Avukat Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu tarafından “Toplumsal Değerlerin Şiddetle Mücadeledeki Yeri”, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Bakım Hizmetleri Dairesi Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım tarafından “Bakım Ekonomisi Modelleri (Çocuk, Engelli, Yaşlı Bakımı ve Ev İçi Hizmetler)”, T.C. Viyana Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müşaviri Dr. Cavit Demiral tarafından “Vergi ve Sosyal Politikalarda Kadın ve Aile”, ITUC-AP Başkan Yardımcısı Merita Jegeni Yıldız tarafından “Uluslararası Sendikal Harekette HAK-İŞ Kadın Çalışmaları” konularında bilgiler verildi.

Panelin ardından panelistlere teşekkür belgesi Hak-İş Genel başkanı Mahmut Arslan tarafından takdim edildi ve Kadın komite başkanımız ve HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı Fulya Pınar Özcan tarafından sonuç bildirisinin okunmasının ardından Kadınların HAK-İŞ’teki Temsil Gücü konulu bölümde  Genel Merkez Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Merkez Disiplin ve Denetleme Kurulu Kadın Üyeleri, Kadın Genel Sekreter ve Yardımcıları, HAK-İŞ Uluslararası Kadın Temsilcileri, HAK-İŞ Kadın İl Başkanları, Şube Kadın Başkanları ve Şube Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri, İl ve Bölge Kadın Başkanları, HAK-İŞ Komitelerindeki Kadın Başkanlar, Sendikaların Genel Merkez Kadın Komitesi Başkanları, Sendikaların Genel Merkez Kadın Komitesi Başkan Yardımcıları, Kadın İşyeri Temsilcileri, Sendikaların Şube İl Kadın Komitesi Başkanları sahneye çıktı. 

HAK-İŞ’in çeşitli kademelerinde görev alan 2 bin 168 kadın lideri temsilen 238 kadın sendika lideri sahneye çıkarak kendilerini tanıttı. Sendikalarda aldıkları görevler konusunda bilgi verdiler. Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a liderliği ve kadınlara olan güveninden dolayı teşekkür ettiler.

Türkiye’nin 81 ilinden gelen bütün kadın katılımcıların sahneye çıkarak toplu aile fotoğrafı çekilmesinin ve şiddet ve tacize son yazılı pankartlara dikkat çekmesinin ardından toplantı sona erdi

FOTOĞRAFLAR