HABER 15  NİSAN  2020

Avrupa Düzeyinde Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti

Tekstil Sektöründe Covid-19 Etkileri Üzerine Avrupa Düzeyinde Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti

Industriall Avrupa Tekstil, Hazır Giyim, Ayakkabı ve Deri Sektöründe COVID 19 Etkileri üzerine değerlendirme toplantısı 15 Nisan 2020 tarihinde online video konferans olarak gerçekleşti. Toplantıya Sendikamızı temsilen Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Pınar Özcan katıldı.

İtalya, İspanya, Finlandiya,Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, İsveç, Belçika, Norveç, Avusturya, Litvanya, Macaristan, İngiltere’den Sendika yönetici ve uzmanlarının katıldığı toplantıda COVID 19’un ülke ve sektör üzerindeki etkileri tartışıldı.

Toplantıda ilk olarak Industriall Avrupa Genel Sekreteri Luc Triangle bir değerlendirme yaptı.

Luc Triangle üyelere toplantıya katıldıkları için teşekkür etti COVID-19'un sektör üzerindeki büyük etkisi olduğunu ve  bu kriz sırasında üyelerine katma değer sağlamak istediğini vurguladı. Luc Triangle, Industriall Avrupa’nın COVID-19 ‘un izlenmesi, sağlık, iş, gelir, endüstri ve dayanışma (krizle birlikte başa çıkma) üzerine odaklanacak bir bildiri hazırlamaya yönelik mevcut çalışmaları içeren çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Luc Triangle, ayrıca katılımcılara icra komitesinin 1 Temmuz'a ertelendiğini ve Kongre'nin 2021'e kadar ertelendiğini bildirdi

Triangle’ın konuşmasının ardından Industriall Avrupa’da uzman olarak göreve başlayan Elspeth Hathaway kendini tanıttı

Toplantının sonraki bölümünde ülke temsilcileri söz alarak ülkelerdeki durumu özetledi.

Türkiye’den sendikamızı temsilen konuşan Pınar Özcan konuşmasında COVID 19 ilişkin güncel verileri katılımcılar ile paylaşarak COVID 19’un sektöre etkilerini, marka temsilcileriyle gerçekleştirdikleri toplantıların sonuçlarını ve hükümet tarafından alınan tedbirleri katılımcılarla paylaştı. Özcan, Sendikamızın üyelerini düzenli olarak bilgilendirerek, durumu yakından takip ettiğini ve kısa çalışma ödeneği şartlarının kaldırılması için de hükümete çağrı yaptığımızı sözlerine ekledi.

Toplantının sonunda Industriall Avrupa sektör temsilcisi Elspeth Hathaway toplantıda alınan kararları katılımcılarla paylaştı.

Buna göre üyelerin, büyük markaların bilgilerini, en iyi uygulama örneklerini ve iyi / kötü davranış örneklerini paylaşmaya devam etmesine, 4 hafta içerisinde yeniden bir toplantı düzenlenmesine karar verilerek toplantı son buldu

 

FOTOĞRAFLAR