HABER 4  MAYIS  2020

COVID-19 Durum Değerlendirme Toplantısına Katıldık

Küresel Çerçeve Sözleşmesi (GFA)  imzalayan Markalar ve Türk Tekstil Sendikalarıyla birlikte gerçekleştirilen COVID-19 Durum Değerlendirme Toplantısına Katıldık

Küresel Çerçeve Sözleşmesi (GFA) imzalayan Markalar ve Türk Tekstil Sendikalarıyla birlikte gerçekleştirilen COVID-19 Durum Değerlendirme Toplantısı 4 Mayıs 2020 tarihinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Toplantıya Industriall Küresel Sendika Tekstil Direktörü Christina Hajagos Clausen, markalardan H&M temsilcileri Yüksel Sendan, Hülya Sevindik, Derya Ural, Göker Kahraman, Erdoğan Şekerci Inditex Temsilcileri Murat Akkun, Indalecio Perez, Esprit Temsilcisi Bayramhan Boyer, Asos Temsilcileri Adil Rahman, Ceren İşat, Tchibo temsilcileri Axel Schröder, Fatima Chowdhury sendikalardan sendikamız Öz İplik İş’i temsilen Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Pınar Özcan, Teksif Sendikasını temsilen Mustafa Özal Perçin, Disk Tekstil’i temsilen Ergün İşeri, Deriteks’i temsilen Engin Çelik ve Şeyda Çelikel katıldı

Toplantının moderatörlüğünü sendikamız uluslararası ilişkiler sekreteri Pınar Özcan gerçekleştirdi.

Toplantıda ilk olarak COVID-19’un Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Sektörüne Etkileri konusunda Industriall Küresel Sendika Tekstil Sektörü Direktörü Christina Hajagos Clausen bir sunum yaptı. Hajagos sunumunda küresel eylem çağrısından bahsetti.

Küresel Eylem çağrısını onaylayan kuruluşların, hazır giyim işçilerinin gelirini, sağlığını ve istihdamını korumak ve COVID-19 krizi sırasında işverenleri desteklemek ve daha adil ve dayanıklı bir hazır giyim endüstrisi için sürdürülebilir sosyal koruma sistemleri kurmak için birlikte çalışmayı taahhüt ettiklerini belirtti.

Clausen sunumunda  Hükümetler ve finans kurumlarına kredi, işsizlik yardımları ve gelir desteğine erişimi hızlandırma çağrısı, Çalışanlara ve bireylere hızlı gelir desteği sağlamak için acil yardım fonları, kredi ve kısa vadeli krediler aracılığıyla hızlı ve yenilikçi fon mobilizasyonunun desteklenmesi , ILO'nun temel işgücü standartlarına ve ayrıca güvenli ve sağlıklı işyerlerine saygıyı teşvik etmesi , Sosyal hizmetler için sürdürülebilir sosyal koruma sistemlerinin ve kamu altyapısının oluşturulması veya güçlendirilmesi gibi konuların öncelikleri olduğunu belirtti. Fonların, üreticilerin iş sözleşmesine bakılmaksızın tüm işçilere ücret ödenmesi de dahil olmak üzere iş sürekliliğini sağlamalarını sağlamak için kullanılmalıdır dedi

Marka ve parakendicilerin taahütlerine ilişkin bilgi veren Clausen Üretilen mamul ve mallar için üreticilere ödeme yapmak, İş operasyonlarının durumu ve gelecek planlaması hakkında tedarik zinciri ortaklarıyla hızlı ve etkili açık iletişim hatlarının sürdürülmesi, Finansal şartların izin vermesi durumunda, fabrikalara doğrudan destek de taahütler arasında görüşülen konular dedi.

Bu prensiplerin markalardan  adidas-Group, Amer Sports, Aritzia, Bestseller, C&A, H&M Group, Inditex, KappAhl, Kiabi, Kmart Australia, LPP S.A, M&S, New Balance, Next, Primark, PVH Corp, Ralph Lauren, Rowlinson Knitwear, Target Australi, Tchibo, Tom Tailor Holding SE, UnderArmour, Varner, VF Corporation, WE Europe BV, Zalando SE, Zeema küresel sendikalardan Uluslarası Sendikalar Konfederasyonu  (ITUC), IndustriALL Küresel Sendika, UNI Küresel Sendika işveren örgütlerinden Uluslararası İşveren Örgütü (OIE)Bangladeş İşverenler Federasyonu,, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası, Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu, Çok paydaşlı girişimlerden MSI'lar BSR (İşletmeler için Sosyal Sorumluluk) Danimarka Etik Ticaret Girişimi, Etik Ticaret Girişimi (ETI),ABD Adil Ticaret örgütü, Global Moda Gündemi, Moda Değişiklik Yapar girişimi, GoodWeave Uluslararası, Sosyal ve Emek Yakınsama Programı, Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu tarafından desteklendiğini söyledi.

Sonraki adımlardan bahseden Clausen IOE ve ITUC tarafından koordine edilecek,ILO tarafından iki hafta içinde toplanacak uluslararası bir çalışma grubu kurulacağını ve bu taahhütleri yerine getirmek için uygulama adımlarını daha da geliştirmek amacıyla markaların ve üreticilerin, işçi ve işveren örgütlerinin ve hükümetlerin dahil olacağını belirtti. Çalışma grubunda Industrialldan 3 temsilci, TGSL Sektörlerini temsilen eş başkanlar Athit Kong ve Akiko Gono, ITUC’ten 1 temsilci, UNI Küresel Sendikadan 1 temsilci olacağını belirtti. İlk toplantının 4 Mayıs 2020 tarihinde olacağını söyledi.

Christina Hajagos Clausen’in ardından sendikalar Sektör ve Türkiye’de ki COVID 19 durumuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Türk sendikalar adına Şeyda Çelikel sunum yaptı. Çelikel sunumunda Çalışanları korumak için alınan önlemler, COVID-19 salgınının ve alınan önlemlerin işçiler üzerine etkileri, Sendikaların devletten talepleri?Sendikalar bu krizde ne yapıyor gibi sorulara cevap verdi.

Sendikaların sunumunun ardından markalar Sektör ve Türkiye’de ki COVID 19 durumuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Toplantının son bölümünde gelecek planları ve stratejilere ilişkin tüm katılımcılar değerlendirmelerde bulundu.

Sendikamız adına Pınar Özcan sendikamızın işyerleriyle önemli bir taahüde imza atacağını protokol ve tebirlerin hazırlandığını, sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde imzalacanak protokol ile üretime devam eden işletmelerde çalışanların sağlığı korunacak ve işletmelerin sürdürülebilir üretim yapabilmesi sağlanacak ve tüm kesimlere örnek olacak bir girişime imza atılacak  dedi

Toplantıda Mevcut koşullar göz önüne alındığında gelecekte ne yapabiliriz?sorusuna cevap arandı. İki hafta sonra yeniden biraraya gelinerek mevcut koşullara gore stratejilerin oluşturulmasına karar verilerek toplantı sona erdi.

FOTOĞRAFLAR